Bohumil Glezgo o príbehu Pohronia: Ak sa futbal robí poctivo, divák to ocení

obr: Bohumil Glezgo o príbehu Pohronia: Ak sa futbal robí poctivo, divák to ocení

Budeme sa stretávať s mužstvami, ktoré sú úplne inde s rozpočtami, ale budeme to doháňať odhodlaním, hovorí šéf správnej rady FK Pohronie. Vo futbale v žiarskom regióne pôsobí ako funkcionár takmer dvadsať rokov. Aktuálne si spolu s tímom majstrov druhej ligy užíva historický úspech.

Bohumil Glezgo, predseda správnej rady FK Pohronie a zároveň jeden zo zástupcov spoločnosti Remeslo strojal, najväčšieho sponzora mužského A tímu.

Ako vnímate aktuálny titul pre FK Pohronie a postup do Fortuna ligy? Čo pre vás znamená?

Mojím cieľom bolo vždy – v minulosti aj dnes – robiť futbal a športovú zábavu pre čo najširší okruh ľudí. Najskôr pre Dolnoždančanov, neskôr aj pre širšie okolie. Najviac na postupe do Fortuna ligy ma preto teší práve to, že v tomto smere prekračujeme hranice regiónu. Samozrejme, zisk titulu vnímam aj ako plnenie si osobných ambícií.

Kedy prišiel moment, keď ste začali veriť, že Áčko má na postup do najvyššej súťaže?

Už viackrát na rôznych fórach zaznelo, že prvotné ciele Pohronia boli úplne iné, skromnejšie. No keď cez zimnú prestávku začali padať otázky o postupe, mňa to nenechalo bez odozvy. S každým jarným kolom tá viera len silnela.

Ako ste oslavovali?

Oficiálne oslavy v rámci klubu už prebehli. Tie najemotívnejšie momenty boli určite tie po zápase v Šamoríne. Minulý týždeň sme na štadióne v Žiari mohli zdvihnúť nad hlavy aj pohár a prevzali sme si medaily. To sú chvíle, keď sa vám v hlave premieta, že roky snaženia mali zmysel. Ja som si to ale najviac užíval vo svojom vnútri, sám so sebou.

Remeslo strojal je dlhodobo najsilnejším sponzorom mužského futbalu v Žiari. Zmení sa nejako po postupe do Fortuna ligy výška vášho príspevku?

V súčasnosti permanentne hľadáme zdroje možného navýšenia cez firmy v rámci nášho portfólia. Počas jari sme navýšili financovanie cez našu spoločnosť Kameňolom Sokolec, ale niečo máme rozrokované a niečo sa už začalo plniť aj cez našich dodávateľov a odberateľov.

Hľadáme všetky možné kontakty a vzťahy, vďaka ktorým by sme peniaze na financovanie nášho pôsobenia vo Fortuna lige dokázali získať. Stále pritom platí, že budeme skromní, ale o to viac húževnatí.

Ako vidíte šance Pohronia v najvyššej súťaži?

Ak budú klub a tím aj ďalej pokračovať vo filozofii dobrej partie, dobrého kolektívu, mohlo by to fungovať. Uvedomujeme si, že nemôžeme lietať v oblakoch, pracujeme s tým, čo máme. Som rád, že kostra tímu ostáva a nebude narušená. Keď sa vhodne doplní, na čom tréneri a realizačný tím aktuálne pracujú, myslím si, že sa nemusíme strachovať o zotrvanie vo Fortuna lige aj v budúcom ročníku. Všetky časti ale musia do seba zapadnúť, ako sa to podarilo v tomto ročníku, lebo výsledok môžu vždy ovplyvniť rôzne okolnosti.

A konkrétne ciele?

V prvom rade sa budeme snažiť o futbal, ktorý bude diváka ťahať na tribúny. Po druhé, určite sa budeme chcieť vyhnúť záchranárskym prácam, aby sme neprežívali stresy, bez nich sa to dá totiž robiť krajšie.

Prečo Pohronie práve v uplynulej sezóne uspelo? Ktoré faktory rozhodli?

Odpoviem jedným slovom – kolektív. Či už vo funkcionárskom zázemí bez ohľadu na to, či išlo o chlapcov zo žiarskeho alebo ždaňskeho prostredia, ale aj výborný kolektív bez výrazných individualít v hráčskom tíme a trénerský tandem, ktorý si podľa mňa úplne sadol a vyťažil z možného maximum.

Ostalo vám v pamäti niečo, čo pre vás bude symbolizovať túto cestu za víťazstvom a úspešný príbeh Pohronia?

Vo futbale pôsobím dlho, takže som zažil kadečo. Ako spomienka mi určite ostane to odhodlanie každého jednotlivca. V poslednom zápase v Šamoríne ho bolo cítiť na každom milimetri, vtedy som si bol istý, že sa to musí podariť. To bola veľmi silná emócia.

Snažili ste sa byť na každom zápase?

S výnimkou jedného zápasu som bol na všetkých, aj na tých vonku. Neviem si predstaviť, že Pohronie by hralo a ja by som sedel doma. Verím, že to tak bude aj v novej sezóne.

Máte tendenciu chodiť za tímom aj do kabíny a prehovoriť k hráčom?

Viac – menej len po zápase, zagratulovať im alebo ich povzbudiť, keď sa nedarí. Nikdy som do tohto procesu nezasahoval, toto nechávam na tréneroch.

Pohronie zažívalo najvyššie divácke návštevy v druhej lige. Verili ste na začiatku, že tribúny sa postupne začnú zapĺňať?

Aj keď sme v minulosti hrávali v Dolnej Ždani, tiež chodilo veľa divákov, a to bol malý dedinský štadiónik. Keď poctivo robíte, tak prídu aj fanúšikovia, sú to spojené nádoby. Bol som presvedčený, že keď sa to rovnako poctivo bude robiť aj v žiarskom prostredí, divák to ocení. Verím, že to nie sú konečné čísla návštevnosti a že štadión bude počas zápasov v najbližšej sezóne aj vypredaný. Veď je to Fortuna liga.

Máte nejaký odkaz pre fanúšikov do prvej fortunaligovej sezóny?

Pohronie bude také, aké bolo doteraz. Skromný a pracovitý klub. A odkaz pre fanúšikov? Aby pri tíme stáli v dobrom aj v zlom. Budeme sa stretávať s mužstvami, ktoré sú úplne inde s rozpočtami a aj v úrovni zázemia, ale budeme to doháňať odhodlaním. Na to ale potrebujete aj ďalšieho hráča v podobe fanúšikov. Dôležité je, aby za každých okolností stáli pri mužstve.

Autor článku: Ivana Zigová, MY Noviny Žiarskej kotliny

 

 


II. futbalová liga

08.07.2024 16:29:40 II. futbalová liga

Oštartovali sme druhú polovicu letnej prípravy

Letná príprava sa prehupla do druhej polovice a hráči majú za sebou ďalší mimoriadne náročný týždeň. Odohrali tri zápasy proti ...

II. futbalová liga

05.07.2024 20:08:09 II. futbalová liga

Náročný týždeň ukončíme súbojom proti nováčikovi Niké ligy

Zajtra dopoludnia ukončíme "anglický" trojzápasový týždeň súbojom s nováčikom Niké ligy a vlaňajším víťazom našej súťaže, KFC Komárno. Zápas odohráme ...

II. futbalová liga

03.07.2024 20:42:45 II. futbalová liga

“Rozhodol som sa zakončiť a vyšlo to!”, okomentoval gólovú situáciu Lovyniuk

Vo včerajšom zápase proti Zbrojovke sa dokázal gólovo presadiť len Alexander Lovyniuk. Hlavičkou nekompromisne vymietol "šibenicu", čím vyrovnal skóre zápasu ...

II. futbalová liga

03.07.2024 19:20:47 II. futbalová liga

ZBROJOVKA POTVRDILA ÚLOHU FAVORITA A POTEŠILA SA Z VÍŤAZSTVA

Tretie prípravné stretnutie ovládol tím z moravskej metropoly, ktorý sa netají ambíciami postúpiť do najvyššej českej súťaže. Diváci videli pekné ...

II. futbalová liga

02.07.2024 21:15:33 II. futbalová liga

Ďalším súperom v príprave brnenská Zbrojovka

Už zajtra popoludní nás čaká ďalší prípravný zápas, v ktorom privítame na domácej pôde kvalitného súpera, Zbrojovku Brno. Pôjde o ...

II. futbalová liga

02.07.2024 10:28:16 II. futbalová liga

Odštartovali sme anglický týždeň, tri zápasy v priebehu siedmich dní

Príprava naplno prebieha a hráči si prechádzajú "anglickým týždňom". Tri zápasy v priebehu jedného týždňa sú poriadnou porciou navyše, popri ...