V žiarskych farbách strelil Samuel Urgela súperom neuveriteľných 696 gólov

obr: V žiarskych farbách strelil Samuel Urgela súperom neuveriteľných 696 gólov

Samuel Urgela, 14-ročný odchovanec žiarskeho futbalu, patril v klube FK Pohronie k najvýraznejším mládežníckym talentom za posledné roky. Veď vo všetkých zápasoch v žiarskych farbách strelil neuveriteľných 696 gólov. Po siedmich sezónach prestúpil v júli 2017 do TOP akadémie na Slovensku – MŠK Žilina. Dostal sa dokonca až do reprezentácie Slovenska U15.

V žiarskych farbách strelil Samuel Urgela súperom neuveriteľných 696 gólov. Dnes už oblieka aj reprezentačný dres

V drese žilinských „šošonov“ od začiatku svojho pôsobenia strelil Samko už 12 gólov, z toho 3 v príprave a 9 v lige. Darí sa mu aj v reprezentácii. Hneď v jej úvodnom zápase strelil svoj premiérový gól proti Švajčiarsku. Na drese hráva s obľúbeným číslom 8, fandí Realu Madrid a jeho futbalovým vzorom je Cristiano Ronaldo. „K futbalu ma priviedol ocino. Behať po ihrisku a kopať do lopty som začal ako 2 až 3-ročný,“ vracia sa do nedávnej minulosti talentovaný futbalista a ako dopĺňa: „Začal som v FK Žiar nad Hronom v roku 2010, čo je terajšie Pohronie. Mojimi prvými trénermi boli ocino s  jeho bratom Radom.“ Za obdobie necelých sedem rokov sa mu tak podarilo do siete súperov nastrieľať dohromady 709 gólov, čo určite nie je malé číslo. Samko hráva najčastejšie na poste ofenzívneho stredového hráča. V čerstvej pamäti má ešte aj pre neho doposiaľ najpamätnejší zápas: „Určite za reprezentáciu Slovenska proti Švajčiarsku, keď sa mi hneď v prvom zápase podarilo streliť gól. Zvíťazili sme v ňom nad silným súperom 3:1.“ Kým v športe je jeho vzorom futbalista Ronaldo, v živote sú to jeho rodičia. Vo futbalovej kariére ho podporujú odmalička a ako divák stihol s nimi navštíviť aj niekoľko zápasov, na ktoré sa len tak nezabúda. „Najviac si spomínam na zápas Ligy Majstrov Manchester City – FC Viktória Plzeň. Bol to pre mňa veľký zážitok,“ prezrádza ďalej.

Žilina mala žiarskeho futbalistu v hľadáčiku niekoľko rokov

V žiarskych farbách strelil Samuel Urgela súperom neuveriteľných 696 gólov. Dnes už oblieka aj reprezentačný dres

Pred začiatkom novej sezóny sa Samkovi podarilo prestúpiť do MŠK Žilina. Ako podotýka, Žilina mala o neho záujem už dlhšiu dobu. „Sledovala ma asi tri - štyri roky a čakali sme len na to, kým dovŕšim 14 rokov. V klube som zatiaľ veľmi spokojný. Chlapci ma prijali veľmi dobre medzi seba a na ihrisku dostávam od trénerov tiež veľa priestoru,“ hodnotí svoje prvé pôsobisko mimo domova. V Žiline sa musí Samko spoliehať iba sám na seba. Navštevuje tu základnú školu - športovú triedu so zameraním na futbal, kde má aj takmer všetkých spoluhráčov. „Preto som skoro stále s nimi, aj keď rodičia a kamaráti mi, samozrejme, chýbajú,“ netají sa Samko a jedným dychom porovnáva, aký je rozdiel medzi klubom FK Pohronie a Žilinou: „Určite Žilina a jej akadémia patria medzi najlepšie na Slovensku, a to cítiť na každom kroku. Ihriská, materiálne vybavenie, tréningový proces, či celé fungovanie v klube je na vyššej úrovni ako v Pohroní.“ Hoci dnes už Samka netrénuje jeho otec, naďalej sa na neho môže spoľahnúť aj po športovej stránke. „Voláme si po každom zápase a preberáme, ako som hral, čo bolo dobré a čo sa dalo urobiť lepšie,“ podotýka. Bežný deň je dnes pre Samka o čosi náročnejší, ako tomu bolo, kým hrával v Žiari. Skoro ráno má budíček, potom raňajky, neskôr škola. „Samozrejmosťou je športová príprava alebo tréning. Po škole voľno a v podvečer študijný blok, regenerácia. Potom večera a osobné voľno,“ približuje ďalej s tým, že zápasy sa hrajú väčšinou cez víkend. Aj keď cez týždeň je Samko v Žiline sám, na zápasy ho pravidelne chodia podporovať rodičia, starí rodičia a ako so smiechom hovorí, skoro celá rodina.

Presvedčil aj reprezentačného trénera

V žiarskych farbách strelil Samuel Urgela súperom neuveriteľných 696 gólov. Dnes už oblieka aj reprezentačný dres

V súčasnosti môžeme Samka vidieť hrať na poste stredopoliara aj v reprezentácii futbalistov do 15 rokov. Ako sa mu to podarilo? „Dva roky som pôsobil v regionálnom výbere SsFZ, ktorý trénoval a pozorne sledoval terajší reprezentačný tréner SR U15 Peter Štefaňák. A presvedčil som ho tam asi svojimi výkonmi, keď som dostal reprezentačnú pozvánku,“ približuje ďalej futbalista a prezrádza, s ktorými hráčmi si v reprezentácii najviac rozumie: „Najmä so spoluhráčmi zo Žiliny Dominikom Šnajderom alebo Jakubom Lukom, ktorí sú tiež vo výbere spolu so mnou. Ale aj ostatní chlapci sú super. Sme výborná partia.“ Samko sa netají ani tým, že je rozdiel hrať za klub a za reprezentáciu. Ako podotýka, na medzinárodnej úrovni sa zápasy hrajú vo vyššom tempe. Na všetko je menej času, súperi sú rýchlejší a kvalitnejší. Mladý futbalista má tiež jasno v tom, kam by to s futbalom chcel dotiahnuť: „Chcel by som si raz zahrať v zahraničnej lige, byť pravidelnou súčasťou reprezentačných výberov a raz sa dostať aj do A-čka reprezentácie Slovenska.

K futbalu ho priviedol otec, bývalý úspešný futbalista

V žiarskych farbách strelil Samuel Urgela súperom neuveriteľných 696 gólov. Dnes už oblieka aj reprezentačný dres

Samka k futbalu priviedol jeho otec, sám bývalý úspešný futbalista, dnes tréner žiarskej mládeže a asistent trénera futbalového A-čka FK Pohronie, Rastislav Urgela. Prezradil nám, aký je to pocit, keď sa vo futbale darí aj synovi: „Veľmi príjemný. Teším sa, že po prestupe do Žiliny sa mu darí a prebojoval sa svojimi výkonmi aj do výberu SR U15.“ Byť úspešným futbalistom však nie je také jednoduché. Oproti svojim rovesníkom si športovci musia dokázať veľa odoprieť. „Aj Samko si musí svoj voľný čas zariadiť tak, aby stíhal tréningový proces a, samozrejme, školské povinnosti. Potom mu už aj na kamarátov zostáva oveľa menej času. To je tá obeta,“ približuje Rasťo s tým, že on, ako jeho tréner, bol na neho oveľa prísnejší ako na ostatných hráčov: „Hlavne v začiatkoch. Ako otec – tréner a syn – hráč to iné ani nemôže byť. Je to náročná situácia pre oboch a najmä pre ostatných rodičov, ale človek sa s tým musí vysporiadať.

V žiarskych farbách strelil Samuel Urgela súperom neuveriteľných 696 gólov. Dnes už oblieka aj reprezentačný dres

Rasťo tiež netají, že odchod syna do futbalovej Žiliny bol pre Samka jednoduchší ako pre jeho rodičov. „Samko to zvládol asi lepšie ako my, rodičia. Viacerých chlapcov poznal z regionálnych výberov a zo spoločných zápasov, čiže tá aklimatizácia bola v tomto smere ľahšia. Na školu a väčšiu náročnosť si postupne zvyká.“ Ako podotýka, ak bude zdravý, určite sa presadí vo vrcholovom futbale. Má na to všetky predpoklady. „Ťažko teraz ešte hovoriť kde a v akom klube, ale má veľkú podporu celej rodiny, ktorá pozorne sleduje jeho futbalové kroky.“ V pamäti má aj jeho prvé kroky na trávniku, veď nakoniec, nebolo to až tak dávno, keď si obul svoje prvé kopačky. „Bolo to na banskobystrických Štiavničkách a neskôr na Tehelnom poli v Bratislave, keď som pôsobil v Slovane. Futbal bol pre neho top, číslo jeden od začiatku. Vzťah k futbalu si pestoval v sebe už od útleho detstva, veď bol skoro celé dni so mnou na ihrisku, alebo si sám kopal do lopty.“ Pôsobenie v reprezentácii nie je podľa trénera a otca v jednej osobe tiež zadarmo. „Nie je to vôbec jednoduché. Dosť vymeškáva zo školy, najmä kvôli reprezentačným zrazom, ktoré trvajú 3 - 4 dni, potom tréningy, zápasy... Ale vybral si túto náročnú cestu sám. Zatiaľ ju zvláda a veríme, že mu to vydrží čo najdlhšie. Nech ide za svojím snom.“ Najbližšie Samka v súvislosti s kariérou v Žiline a v súvislosti s reprezentáciou čaká niekoľko zápasov. V Žiline sú to ligové zápasy a v novembri turnaj v Poľsku s výborným obsadením. „Čakajú ich parádni súperi: Légia Varšava, Herta Berlín či anglický FC Liverpool. V reprezentácii jarný zraz v marci a medzinárodný turnaj za účasti Poľska, Maďarska a Fínska v Senci,“ vymenúva Rasťo na záver.

 


II. futbalová liga

16.02.2024 22:24:58 II. futbalová liga

GALANTU SME ZDOLALI DVOJGÓLOVÝM ROZDIELOM

FK Pohronie - FC Slovan Galanta 2:0 (1:0) Góly: Jokel, Pekár Súboj s ambicióznym treťoligistom priniesol konfrontáciu popredného tímu tretej ...

II. futbalová liga

15.02.2024 21:06:45 II. futbalová liga

V PREDPOSLEDNOM PRÍPRAVNOM ZÁPASE PRIVÍTAME GALANTU

Už zajtra nás čaká ďalší prípravný duel, v ktorom privítame o 18:00 na umelej tráve v Žiari nad Hronom futbalistov ...

II. futbalová liga

10.02.2024 15:29:53 II. futbalová liga

NASTÚPILI SME V OKLIEŠTENEJ ZOSTAVE, SEREĎ POTVRDILA CIEĽ ZABOJOVAŤ O DRUHU LIGU

FK POHRONIE : ŠKF SEREĎ 2:3 (0:1)    Góly: 77. Jokel, 83. Kupčík - 40. Vantruba, 57., 58. Michalička FK ...

II. futbalová liga

09.02.2024 18:53:34 II. futbalová liga

V ĎALŠOM PRÍPRAVNOM ZÁPASE PRIVÍTAME SEREĎ

Už zajtra čaká našich futbalistov ďalšia previerka. O 11:00 nastúpia na umelej tráve v Žiari nad Hronom proti Seredi. Po ...

II. futbalová liga

09.02.2024 14:22:11 II. futbalová liga

O POST JEDNOTKY BOJUJE MLADÝ BRANKÁR MATEJ JURIČKA

Po odchode Ivana Reháka muselo riešiť vedenie klubu aj otázku brankára. K skúsenému Igorovi Šemrincovi sa pridal 18-ročný, dvojmetrový brankár, ...

II. futbalová liga

03.02.2024 16:09:28 II. futbalová liga

O VÝHRE DUKLY ROZHODOL HETRIKOM RYMARENKO, SKÓROVAL OPÄŤ LOVYNIUK

Štvrtý tím Niké ligy potvrdil úlohu favorita a v generálke pred jarnou časťou najvyššej súťaže zvíťazil presvedčivo 5:2. MFK Dukla ...