S Dominikom Špiriakom nielen o kádri a novom trénerovi

obr: S Dominikom Špiriakom nielen o kádri a novom trénerovi

Koncom júla k nám z Dunajskej Stredy prestúpil mladý, len 21-ročný, Bratislavčan Dominik Špiriak. Ten, okrem DACu, Michalovciach či Komárne, pôsobil aj v druholigovom gréckom tíme Ergotelis.

Dostal som sa tam zásluhou môjho agenta,“ začína svoje rozprávanie mladý obranca: „Bývalý tréner Slovana Niki Papavasiliou, ktorý tam v tom čase trénoval, ho oslovil, že by na novú sezónu potreboval obrancu. Pozrel si pár mojich zápasov a bol som tam. Udialo sa to celé veľmi rýchlo, za čo som bol rád a mohol som sa sústrediť len na aklimatizovanie do nového prostredia a futbal. Ergotelis je veľký klub s bohatou minulosťou v hlavnom meste Kréta. Domáce zápasy hrávajú na veľkom olympijskom štadióne, je to najväčší štadión v druhej lige. Klub má ambície každú sezónu hrať o postup do najvyššej súťaže a po postupe sa v nej udržať,“ dodáva Dominik a spomína na grécky spôsob hry: „Hrá sa tam viac ofenzívne ako defenzívne, nie je to tam až tak veľmi taktické. My sme sa snažili hrať pekný futbal, čo sa nám aj darilo, ale doplácali sme na to najmä pri vonkajších zápasoch. Ľudia sú tam nároční, asi ako všade na svete, zvlášť na zahraničných hráčov. Nemusí sa dariť každý zápas, ale keď to tvrdo odpracujete, vedia to oceniť potleskom,“ hovorí ďalej obranca s tým že v Grécku odohral 14 súťažných zápasov. „Podarilo sa mi stať stabilným hráčom zostavy a mali sme celkom slušne rozohranú sezónu no, bohužiaľ, nám to prerušila pandémia a súťaž sa nedohrala. Pôsobenie v Grécku hodnotím veľmi dobre, posunulo ma to, ako po ľudskej, tak aj po hráčskej stránke, bola to veľmi dobrá skúsenosť do budúcna, za ktorú som rád,“ dodáva obranca, ktorý sa po návrate na Slovensko zaradil medzi hráčov Pohronia, kde vytvoril stabilné stopérske duo so skúseným obrancom Petrom Pavlíkom. „Som veľmi rád, že sa mi podarilo prebojovať do zostavy a ešte radšej, že hrám po boku tak skúseného hráča ako je Petr Pavlík. Je to super človek, ako v kabíne, tak aj mimo nej,“ hovorí na margo svojho pôsobenia v našom klube.

Stabilné výkony v drese Pohronia Dominikovi priniesli aj pozvánku od trénera Jaroslava Kentoša do reprezentácie do 21 rokov: „Reprezentácia je vždy za odmenu. Som rád, že som mojimi výkonmi presvedčil trénera a dodalo mi to ešte viac motivácie tvrdšie pracovať v klube. Ligové stretnutia sú „stereotyp“, hrajú sa každý víkend, reprezentácia je raz za čas a bývajú dlhšie prestávky medzi zápasmi, preto si myslím, že majú špecifický náboj. Každý hráč sa teší, keď môže reprezentovať svoju krajinu. Za 21-ku som odohral zatiaľ len prípravné stretnutia proti Portugalsku, Česku, Fenerbahce a DAC.

Ako sme už v úvode spomínali, Dominik prišiel do Pohronia koncom júla tohto roku. Ako zatiaľ zhodnotí svoje pôsobenie v našom klube? „Hodnotím ho plusovo. Cítim, že sa moja výkonnosť zlepšuje každým zápasom, ale trápi ma, že sa to neprejavuje na výsledkoch a nevyhrávame. Vstup do sezóny sme mali veľmi dobrý, verím, že momentálnu krízu prekonáme a začneme vyhrávať. Nebol zápas, kedy by sme boli vyložene horším mužstvom. Za Pohronie som nastúpil v tejto sezóne zatiaľ vo všetkých zápasoch, až na jeden proti Michalovciam, kedy som mal stopku pre žlté karty. Žiadny zápas nie je ľahký, momentálne je naša liga veľmi vyrovnaná a každý s každým môže vyhrať aj prehrať. My ideme od zápasu k zápasu a poctivou robotou sa budeme snažiť získať čo najviac bodov. Dúfam, že sa čoskoro vrátia na tribúny aj ľudia a fanúšikovia, lebo v každom jednom domácom stretnutí boli náš 12. hráč a hnali nás za víťazstvom.

Momentálne je Pohronie, po 12. kolách, na poslednej priečke. Do konca jesennej sezóny nás ešte čaká šesť zápasov. Už túto sobotu, po druhýkrát v tejto sezóne, Dominik nastúpi proti svojmu bývalému klubu DAC Dunajská Streda. „Určite je tam vždy o motiváciu postarané, keď hráte proti svojmu bývalému klubu, chcete sa ukázať v čo najlepšom svetle. Prežil som tam začiatky mojej profesionálnej futbalovej kariéry, vždy sa tam rád vraciam,“ dodáva k DACu Dominik, ktorý sa najlepšie cíti na poste stopéra, no hrával aj pravého obrancu a v mládeži si prešiel všetky posty.

Po nástupe tohto talentovaného obrancu do klubu viedol Áčko Mikuláš Radványi. Pred niekoľkými týždňami ho na pozícii kouča vystriedal mladý, Slovákom pomerne neznámy, tréner Jan Kameník. Ako prijal túto zmenu Dominik? „Vo futbale to je normálne, hráči a tréneri sa menia. Trénerovi Radványimu prajem veľa úspechov do budúcnosti. Nový tréner prišiel s novým herným štýlom a my hráči sme tu od toho, aby sme ho navnímali čo najrýchlejšie a čo najlepšie plnili nové pokyny na ihrisku.“ Tréner Kameník zatiaľ stavil na modernú hru, s netradičným rozmiestnením: „Futbal bude vždy futbalom, nezáleží od rozostavenia. Jasné, že v každom rozostavení máte nejaké špecifické úlohy, ale v podstate tie základy pre každý post sú rovnaké v každom rozostavení. Je to len na každom z nás, aby sme si ich plnili čo najzodpovednejšie a najlepšie,“ zamýšľa sa náš obranca, ktorý si v 11. kole Fortuna ligy otvorili gólový účet. Bol to jeho prvý gól v tejto súťaži. Aký je to pocit pre obrancu? Môžeme sa tešiť aj na ďalšie góly spod jeho kopačiek? „Áno, streliť svoj prvý ligový gól je krásny a nezabudnuteľný pocit, ale mrzelo ma, že sme ten zápas nezvládli do úspešného konca, s 3 bodmi by to potešilo ešte viac. Pravdaže, dúfam, že som to konečne prelomil a začne mi to tam padať,“ hovorí s úsmevom na tvári a dodáva, že súčasný tím má dobrú rovnováhu, je tam skúsená kostra mužstva, doplnená mladými hráčmi. 

V kabíne vychádzam s každým, ale najviac asi s Rišom Župom, pretože spolu cestujeme každý deň na tréning a trávim s ním najviac času z mužstva,“ odpovedá na našu ďalšiu otázku o kádri. Zaujímalo nás aj to, koho tento mladý hráč vníma ako lídra a svoj vzor. „Najväčšia osobnosť kabíny bol určite Lukáš Pellegrini, momentálne to prevzal Petr Pavlík spolu s Patrikom Jackom.

Dominik je mladý, iba 21-ročný, hráč, ktorý má kariéru ešte pred sebou. Kam by sa až chcel s futbalom dostať? „Som typ človeka, ktorý sa snaží zaoberať viac prítomnosťou ako budúcnosťou, takže vždy odvádzam maximum práce v klube, v ktorom momentálne som. Časom uvidíme, kam ma to posunie. Rád by som si zahral na Majstrovstvách sveta alebo v Lige majstrov,“ prezrádza svoje sny, avšak prvoradá je momentálne Fortuna liga: „Určite nechceme vstupovať do jarnej časti súťaže z posledného miesta. Ako mužstvo cítime, že máme na viac a veríme, že sa vytiahneme na lepšiu priečku ako sme teraz,“ dodáva na záver a my nielen Dominikovi, ale celému tímu prajeme, aby si do fortunaligovej tabuľky pripísali ešte pár cenných bodov.

 


II. futbalová liga

10.05.2024 13:34:27 II. futbalová liga

SO SEZÓNOU SA CHCEME DOMA ROZLÚČIŤ VÍŤAZSTVOM

Už dnes o 17:00 privítame na domácom trávniku futbalistov Púchova, ktorí majú z predchádzajúcich piatich zápasov na konte tri výhry, ...

Mládež

07.05.2024 21:18:33 Mládež

VÝSLEDKY NAŠICH TÍMOV: 19-KA NATIAHLA VÍŤAZNÚ SÉRIU UŽ NA ŠESŤ ZÁPASOV

FK Pohronie U19 - MFK Zemplín Michalovce U19 2:1 (1:0) Góly: Kujabi 2 Peter Argyusi: "Herne najslabší zapas z našej strany, ...

II. futbalová liga

04.05.2024 17:02:11 II. futbalová liga

V POVAŽSKEJ BYSTRICI SME VYBOJOVALI CENNÝ BOD

MŠK Považská Bystrica - FK Pohronie Góly: 32. Slávik - 62. Mazan Zostavy: MŠK Považská Bystrica: Hodál – Pečarka, Kucharčík (C), ...

II. futbalová liga

04.05.2024 17:02:11 II. futbalová liga

V POVAŽSKEJ BYSTRICI SME VYBOJOVALI CENNÝ BOD

MŠK Považská Bystrica - FK Pohronie Góly: 32. Slávik - 62. Mazan Zostavy: MŠK Považská Bystrica: Hodál – Pečarka, Kucharčík (C), ...

II. futbalová liga

04.05.2024 16:11:47 II. futbalová liga

V POVAŽSKEJ BYSTRICI CHCEME NADVIAZAŤ NA DOMÁCE VÍŤAZSTVO

O 17:00 nastúpime na trávniku štvrtého najlepšieho tímu súťaže. Považská Bystrica má kolísavú formu, v piatich predchádzajúcich zápasoch len dvakrát ...

Mládež

04.05.2024 15:48:53 Mládež

19-KA ZDOLALA MICHALOVCE A ZVÍŤAZILA ŠIESTYKRÁT V RADE

FK Pohronie U19 – MFK Zemplín Michalovce U19 2:1 (1:0) Góly: 16., 58. Kujabi – 62. Gomboš ŽK: Argyusi, Kračunik, ...