Richard Lásik očakáva ťažkú sezónu, no je ju s tímom pripravený zvládnuť 

obr: Richard Lásik očakáva ťažkú sezónu, no je ju s tímom pripravený zvládnuť 

Richarda Lásika netreba tým, ktorí sledujú futbal, zvlášť predstavovať. Dnes 29-ročný stredný záložník patril medzi veľké talenty slovenského futbalu. Ako mládežnícky odchovanec Slovanu Bratislava sa už ako 15-ročný dostal do akadémie talianskeho klubu Brescia Calcio. Postupne sa prepracoval do prvého tímu a za Bresciu odhral 43 zápasov a strelil jeden gól. V roku 2021 absolvoval hosťovanie v MFK Ružomberok a v roku 2014 prestúpil do Slovana Bratislava. Jednu sezónu si zahral aj v českej elitnej súťaži za Baník Ostrava. V roku 2017 v drese talianskeho Avellina sa Richard vážne zranil a po zlomenine píšťaly a ihlice na pravej nohe pauzoval až 20 mesiacov. Prekonal však toto obdobie a ostatné dve sezóny strávil  v III. talianskej lige v drese SS Teramo Calcio. Aktuálne, ako voľný hráč sa pripojil do tímu FK Pohronie. 

V reprezentácii SR do 21 rokov Richard odohral 15 zápasov a nosil aj kapitánsku pásku. Medzi seniormi si modro-biely dres obliekol 3 krát a skóroval v zápase proti Belgicku.

Po nejakom čase sa znova vraciaš na slovenské ligové trávniky. S akými pocitmi prichádzaš? 

Je to zhruba 6 rokov, čo som naposledy hral v slovenskej lige. Veľmi ma teší, že som dostal túto možnosť a znova sa môžem ukázať na našich štadiónoch. Mám už aj svoj vek a chcem byť bližšie pri rodine, tak aj toto boli dôvody, pre ktoré som prikývol na spoluprácu s Pohroním. Verím, že to môže byť obojstranne prospešná spolupráca. Chcem pomôcť klubu svojimi skúsenosťami v bojoch o záchranu, a zároveň mne klub prináša možnosť hrať futbal doma na Slovensku.

Ako sa zrodila táto vzájomná spolupráca? 

Trvalo to troška dlhšie, kým som povedal áno. Oslovil ma priamo pán Favré, že by som bol veľmi potrebným hráčom pre FK Pohronie. Mal som už nejaké konkrétne ponuky, najmä z prvej českej ligy, s nejakým klubom som bol už vo finálnom rokovaní, no nakoniec som po ďalších kontaktoch od pána Favrého prišiel do Žiaru nad Hronom zatrénovať si s tímom a už som odtiaľto neodišiel :)

Richard Lásik očakáva ťažkú sezónu, no je ju s tímom pripravený zvládnuť

V minulosti si prešiel veľmi ťažkým obdobím, keď si si v zápase zlomil píšťalu a ihlicu na pravej nohe a veľmi dlho si musel bojovať o návrat do futbalu. Obdivuhodne si to však zvládol a teraz si zápasy určite užívaš dvojnásobne, však? 

Pred štyri a pol rokom som sa vážne zranil. Nemohol som hrať až 20 mesiacov. Počas tohto obdobia som absolvoval až 8 operácií. Bolo skutočne náročné obdobie najmä po psychickej stránke. Napadali ma už aj veľmi zlé myšlienky, že či to vôbec ešte dokážem a či ešte budem vôbec niekedy hrať futbal. Dlho som mal bolesti, no potom akoby z jedného dňa na druhý bolesť zmizla a ja som sa mohol sústrediť už len na futbal. Teraz si tréningy a zápasy skutočne užívam a po tejto skúsenosti si zdravie nesmierne vážim.

Ako zatiaľ hodnotíš klub, do ktorého si aktuálne prišiel? 

Pohronie je veľmi sympatický klub. Veľmi milo ma prekvapilo zázemie pre hráčov. Všetko je tu nové, čisté, máme všetko, čo potrebujeme. Ľudia v klube sú milí, aj samotné jednania boli veľmi korektné. Je to skromný malý klub, ale on sa tak aj prezentuje, nedáva zbytočné a veľké sľuby, ktoré nemôže dodržať, tak ako naopak v niektorých iných kluboch.

Máš v kabíne aj nejakých priateľov alebo spoluhráčov z minulosti?

Jasné. Dobre poznám Peťa Mazana, spolu sme hrávali v mládežníckych výberoch. Z čias v Slovane Bratislava poznám Tima Záhumenského, z Ružomberka Libora Hrdličku a Miloša Lačného. Ostatných mladých chalanov som doteraz nepoznal, ale mám pocit, že je tu dobrá partia.

Richard Lásik očakáva ťažkú sezónu, no je ju s tímom pripravený zvládnuť

Foto: SITA/Branislav Račko

Klub sa určite bude chcieť spoliehať na tvoje skúsenosti a hráčske kvality. Úvod ligy nám vôbec nevyšiel a vyzerá to znova na tvrdý boj o záchranu. Necítiš po tvojom príchode veľkú zodpovednosť, ktorá bude na teba kladená? 

S tým som sem aj prišiel a uvedomujem si, že to bude veľmi náročná sezóna. Budeme musieť bojovať o každý jeden bod, čakajú nás veľmi ťažké zápasy. Počítam s tým a som pripravený pomôcť.

Aktuálne je pred nami zápas na štadióne úradujúceho majstra a asi najlepšieho tímu vo Fortuna lige, Slovanu Bratislava. Čo čakať od takéhoto stretnutia? Zároveň je to takpovediac aj tvoj návrat domov, kde si s futbalom začínal a neskôr aj hral najvyššiu súťaž. 

Bude to veľmi náročný zápas. Je jasné, že herná prevaha bude na strane domácich a oni sú veľkým favoritom. Ja si však myslím, že v slovenskej lige sa dá hrať s každým súperom a s každým aj uhrať dobrý výsledok. Ak sa spoločne dohodneme na účinnej taktike, a najmä ak ju budeme dodržiavať celých 90. minút, dajú sa body uhrať aj na Slovane. Ja osobne sa na ten zápas veľmi teším. Na novom Tehelnom poli som ešte nehral, zo Slovana som odchádzal, keď sa hralo ešte na Pasienkoch. Mám tam niekoľko bývalých spoluhráčov, kamarát som aj s časťou realizačného tímu, napríklad masérmi, kustódom. Budem veľmi rád, keď ich stretnem a ešte radšej, keď tam aj uhráme dobrý výsledok pre Pohronie.

 


II. futbalová liga

06.04.2024 22:19:00 II. futbalová liga

NAPRIEK NESPRÁVNE VYLÚČENÉMU HRÁČOVI SME DOKÁZALI VYROVNAŤ A VYBOJOVAŤ CENNÝ BOD

MŠK Žilina B - FK Pohronie 2:2 (1:0) Góly: 3. Vaľko, 54. Vaľko – 60. Horvát, 75. Lovyniuk ŽK: Essomba, ...

Mládež

04.04.2024 09:54:09 Mládež

VÝSLEDKOVÝ SERVIS MLÁDEŽE, 17-KA A 16-KA ODOHRALI PRÍPRAVNÉ ZÁPASY PROTI STARŠÍM SÚPEROM

Kysucké Nové Mesto U14 - FK Pohronie U14 3:0 (2:0) Radoslav Vanko: "V prvom polčase sme robili množstvo ľahkých strát po ...

II. futbalová liga

29.03.2024 19:28:31 II. futbalová liga

NA KOMÁRNO SME ŽIAĽ NESTAČILI, DO ZÁPASU ZASIAHLI AŽ SIEDMI DORASTENCI

Na zápas proti lídrovi tabuľky sme nastúpili s nútenými zmenami. Kvôli kartovým trestom trénerom chýbali Peter Mazan a Derick Bonsu. ...

II. futbalová liga

24.03.2024 11:11:02 II. futbalová liga

NA PREŠOV SME NESTAČILI, DOMÁCI POTVRDILI ÚLOHU FAVORITA

FC Tatran Prešov - FK Pohronie 2:0 (1:0) Góly: 8. Dolný, 77. Župa ŽK: Milunović, Káčerík, Petko – Mazan, Pekár, Straňák, Schlossár ČK: ...

II. futbalová liga

22.03.2024 23:42:45 II. futbalová liga

NA VÝCHODE NASTÚPIME PROTI AŠPIRANTOVI NA POSTUP DO NIKÉ LIGY

O 14:30 nás čaká v Ličartovciach Tatran Prešov, ktorý sa netají ambíciami postúpiť do Niké Ligy. Na vedúce Komárno strácajú ...

Mládež

20.03.2024 10:19:24 Mládež

VÝSLEDKOVÝ SERVIS MLÁDEŽE

Počas uplynulého víkendu boli v plnom nasadení aj naše mládežnícke kategórie. Prinášame vám kompletný servis výsledkov podľa kategórií: FK Pohronie ...