Pohronie vstupuje do jarnej časti sezóny s výrazne obmeneným kádrom

obr: Pohronie vstupuje do jarnej časti sezóny s výrazne obmeneným kádrom

V rámci zimného prestupového obdobia prebehlo v kádri FK Pohronie viacero zmien. Dokonca viac, ako je štandardné. Vyžadovala si to však pozícia, v ktorej sa klub nachádzal po jesennej časti, a tým je posledná priečka vo Fortuna lige. O cieľoch v jarnej časti sezóny aj o príchodoch nových hráčov hovorili vo štvrtok 10. februára na predsezónnej tlačovej konferencii športový manažér klubu Patrik Furka, hlavný tréner A-tímu Martin Bittengl a kapitán mužstva Patrik Blahút.

Verím, že náš cieľ, ktorý je absolútne jednoznačný, a to záchrana vo Fortuna lige, bude naplnený a že zmeny, ktoré sme vykonali, k tomu jednoznačným spôsobom prispejú,“ konštatoval na úvod Patrik Furka a ako naznačil, za tých niekoľko dní, ako tím začal trénovať (od 5. januára), mužstvo prešlo neskutočnou zmenou nielen čo sa týka hráčskeho kádra a mien v kabíne: „Ale jednoznačne aj tým, čo z tej kabíny vyžaruje. Je to kabína plná odhodlania a verím, že každý člen kabíny je jednoznačne presvedčený o tom, že to dokážeme.“ Klub si veľa sľubuje od zmien, ktoré nastali v kabíne pred štartom jarnej sezóny. Ako Furka priznáva, vedia o tom, ako to hodnotí verejnosť aj novinárska obec. No ako podotýka, urobili to, čo urobiť museli. „Samozrejme, do budúcna chceme pracovať viac koncepčne. Ale na základe niečoho sme určite boli poslední po jesennej časti a museli sme si to vyhodnotiť. A vyhodnotili sme si to v tej podobe, že sme vymenili nielen hráčov, ale aj trénerský štáb a verím, že zmeny budú úspešné. I keď budeme potrebovať hlavne zo začiatku čas. Zimná príprava bola extrémne krátka a keby sme mali k dispozícii o dva týždne navyše, boli by sme všetci spokojnejší.“ Do klubu prišli veľké mená, ako je brankár Patrik Le Giang a niekoľkonásobný reprezentant Jaroslav Mihalík. „Myslím si, že sú to nadštandardní hráči pre klub zo spodnej šestky Fortuna ligy. Ale jednoznačný cieľ je záchrana a na tú sme potrebovali zaloviť aj v takýchto vodách,“ zdôraznil športový manažér s tým, že Mihalík bol jedným z najväčších talentov slovenského futbalu v generácii 1994 – 1996: „Čo ja osobne pokladám za jednu z najúspešnejších generácií, kedy sme sa dostali aj na ME U-21. Potom nejakým spôsobom mala Jarova kariéra určitú trajektóriu. Určite dnes, vo svojom veku, by nemal byť tam, kde sa momentálne nachádza, tie predpoklady boli úplne iné. Ale verím, že práve tým, že splníme svoju misiu, ktorá je považovaná za nemožnú, že to pomôže nielen klubu, ale aj samotným hráčom k tomu, aby sa dostali naspäť do klubov a do líg, kde patria.

Martin Bittengl: Ligové zápasy budú rozhodne iné, ako tie prípravné

O tom, že všetci v tíme ťahajú za jeden povraz, svedčia aj slová hlavného trénera Martina Bittengla: „Urobíme všetko pre to, aby sme dosiahli cieľ, ktorý sme si dali. Samozrejme, stanovili sme si aj čiastkové ciele, na ktoré sa sústredíme. Hneď prvým je sobotný zápas s Trenčínom, na ktorý sa tešíme. Chcem poďakovať celému klubu a vedeniu, na čele s výborným športovým riaditeľom, ktoré za nami stojí a pomáha nám s rôznymi zmenami, ktoré sme tu nastavili. Ale veľké ďakujem patrí aj celému realizačnému tímu. Nie je to len moja osoba, ale aj asistent trénera Lubomír Adler, ako aj ostatní tréneri, a to kondičný, tréner brankárov a tréner U19-ky, ktorý s nami trávi veľa času.

Tréneri majú radi veľké výzvy a práve to čaká novú trénerskú dvojicu v Pohroní, ktorá prišla zo susedného Česka. Martin Bittengl sa na túto výzvu veľmi teší, ale, ako priznal: „Jedna vec je príprava a druhá to, keď sa mašinéria rozbehne a zápasy budú o niečom inom, ako boli tie v príprave. Ale enormne sa všetci tešíme na to, aby už začala sezóna. Nielen my, ako realizačný tím, ale cítim to aj od hráčov. O ničom inom, ako o záchrane v najvyššej lige, nehovoríme. Musíme sa sústrediť iba na jeden hlavný cieľ a uvidíme, čo sa stane potom, keď bude konečné zúčtovanie. Ale teraz si inšie nepripúšťame.“ Trénerská dvojica urobila hneď po svojom príchode do Pohronia jednu zmenu, ktorou bol začiatok jarnej prípravy. Kým iné tímy začínali približne v polovici januára, v Pohroní sa trénovalo už od 5. januára. „Keby sme túto zmenu neurobili, bol by to väčší problém. Na začiatku sme mali veľa hráčov na skúšku, z ktorých väčšinu sme aj poslali naspäť do ich klubov. V tom nám to pomohlo. Otázka je, že keby sme mali ešte tak týždeň – dva navyše, či by nám to viac prospelo. Predpokladám, že áno, že by sa hráči ešte lepšie zohrali na rôznych pozíciách. Napríklad Jaro Mihalík je tu s nami iba približne týždeň, takže keby bola príprava ešte o trochu dlhšia, tak by to nebolo na škodu.“ A ako je Martin Bittengl spokojný s tým, čo zatiaľ videl na trávniku a čo má k dispozícii v kabíne? „Myslím, že každý tréner je v určitých ohľadoch spokojný a v určitých nespokojný. Keby sme neboli nespokojní, tak je asi niečo zle. Samozrejme, je veľa vecí, na ktoré sa musíme sústrediť a ktoré musíme vylepšiť a na nich pracujeme v tréningovom procese. Vzhľadom k tomu, že tu bola veľká obmena tímu, tak potrebujeme aj čas a hráči potrebujú dôveru, ktorú my v nich vkladáme. Dúfame, že v nasledujúcich zápasoch sa ešte lepšie zohrajú a že to prinesie výsledky, ktoré potrebujeme.

Od všetkých hráčov má klub rovnaké očakávania

Už spomínaný Mihalík je momentálne najzvučnejšie meno v kádri Pohronia. Zaujímalo nás, aká bude jeho úloha na ihrisku a či sa na neho budú klásť väčšie nároky. „Máme od neho úplne rovnaké očakávania ako od ostatných hráčov. Samozrejme, má zvučnejšie meno a je skúsenejší, z čoho budeme profitovať, dúfam, nielen na ihrisku, ale aj v kabíne. Ale on musí spĺňať úplne rovnaké požiadavky ako ktorýkoľvek iný hráč, ktorý nastúpi, alebo je v širšom kádri. Medzi tým my nerobíme žiadny rozdiel. Na druhú stranu, vidíme u neho, že je vrcholovým hráčom telom aj dušou. Aj teraz, po nedávnom príchode, si dáva po tréningoch niečo navyše, aby sa dobiehal a tam je vidieť, aký je to profesionál,“ vyzdvihol skúsenú posilu Bittengl a jeho slová potvrdil aj športový manažér: „Očakávania máme od všetkých hráčov, či prišli, alebo s kádrom postúpili na jeseň. Každý z nich má v tíme nejakú konkrétnu rolu. Samozrejme, Jarova je tá, aby sa z neho stal rozdielový hráč vo finálnej tretine a prinášal nám góly a asistencie. A on vie, kvôli čomu sem prišiel. Sme radi, či už za Jara Mihalíka, alebo Patrika Le Gianga. Sú to hráči skutočne nadštandardní pre mužstvo v spodnej šestke Fortuna ligy.

Patrik Le Giang je známy svojou charitatívnou angažovanosťou. Prvou po príchode do Pohronia bola návšteva detského domova v Handlovej, čo si všimli aj fanúšikovia a na sociálnych sieťach podotkli, že už je v klube cítiť jeho angažovanosť v tomto smere. Bude klub v týchto aktivitách pokračovať? „Určite áno. Či by prišiel Patrik, alebo nie, tieto akcie sme mali jednoznačne v pláne od nášho vstupu do klubu od januára. Patrik prišiel nielen ako hráč, ale v prvom rade ako človek – osobnosť. Som nesmierne nadšený z toho, že sa nám ho sem podarilo dostať. Všetky príchody sme orientovali nielen na to, aby sem prichádzali kvalitní futbalisti, ale v prvom rade na to, aké osobnosti prídu do mužstva. A Patrikova osobnosť je obrovským prínosom pre celý klub a verím, že aj pre celý región a že naozaj budeme pokračovať v práci, v ktorej sme začali v Handlovej,“ skonštatoval Patrik Furka a tréner Bittengl na margo gólmanskej jednotky dodal: „Patrik je mentálne inak nastavený ako väčšina hráčov, samozrejme, v pozitívnom zmysle. Dúfame, že týmto „nakazí“ aj ostatných hráčov. Sme naozaj veľmi radi, že ho tu máme.

Kapitánska páska pre odchovanca Patrika Blahúta

Kapitánsku pásku po odchode Petra Mazana prevzal dlhoročný hráč a odchovanec klubu Patrik Blahút. Aj on potvrdil slová trénera, že sa všetci tešia na štart ligy. „Už sa začne konečne o niečo hrať, ale aj prípravné zápasy nám veľa ukázali. Aspoň za mňa to ale určite nie je ono, ten pravý náboj majú až ligové zápasy. Veľmi sa tešíme a sme odhodlaní uspieť,“ zopakoval cieľ, ktorý si Pohronie dáva pred štartom jarnej časti. Ako novozvolený kapitán priznal, pociťuje väčšiu zodpovednosť, ako keď bol „iba“ hráčom. „Ale veľmi ma potešilo, že som sa stal kapitánom, lebo som v tomto klube už dlhšie a mám k nemu vzťah. V kabíne je momentálne veľa lídrov, či už Jaro Mihalík, Patrik Le Giang, Miloš Lačný, alebo Milo Kapor. Je jedno, kto má kapitánsku pásku, všetci ideme za tým istým cieľom a myslím si, že sme na veľmi dobrej ceste. Tešíme sa na prvého súpera, na AS Trenčín. Myslím, že sme dobre pripravení, lebo príprava bola veľmi náročná. V ligovom zápase sa už hrá o body, a to je to hlavné,“ uviedol Patrik s tým, že jar bude pre Pohronie opäť náročná, keďže Pohronie si už ako keby zvyklo na to, že tu bol vždy boj o záchranu: „Samozrejme, bude to náročné. Sme poslední, nemáme čo stratiť a myslím si, že práve to môže byť naša veľká výhoda. Mám tiež dobrý pocit z kabíny, kde prišlo veľa dobrých chalanov. Myslím, že sme si viac-menej sadli a tešíme sa na prvý zápas. Snáď sa nám podarí zvíťaziť.

(li)

Príchody: Ćoralić, Kapor, Sandal, Cíferský, Prachar, Steinhübel, Ožvolda, Sannéh, Fofana, Straka, Hašek, Mihalík, Klabník, Regitko, Netolický, Le Giang, Diomande (očakávame príchod).

Odchody: Hrdlička, Čmovš, Jenat, Horák, Paluszek, Špiriak, Záhumenský, Adamec, Badolo, Lásik, Mazan, Nguer, Ściślak, Výbošťok, Raffael, Mastiš, Škrteľ.

 


II. futbalová liga

21.06.2024 20:52:59 II. futbalová liga

V PRVOM PRÍPRAVNOM ZÁPASE PRIVÍTAME BANSKOBYSTRICKÚ DUKLU

Po náročnom úvodnom týždni letnej prípravy čaká našich futbalistov prvý prípravný zápas. Privítame v ňom na domácom štadióne Duklu Banská ...

II. futbalová liga

18.06.2024 13:11:24 II. futbalová liga

ROZHOVOR S HLAVNÝM TRÉNEROM VLADIMÍROM CIFRANIČOM

Letná príprava naplno odštartovala a mužstvo zložené z hráčov A tímu a našich dorastencov sa pripravuje pod vedením trénerskej dvojice ...

II. futbalová liga

17.06.2024 21:26:53 II. futbalová liga

ROZHOVOR S GENERÁLNYM MANAŽÉROM NA ZAČIATKU LETNEJ PRÍPRAVY

Dnes odštartovali futbalisti nášho A tímu letnú prípravu na nadchádzajúci ročník MONACOBET ligy. Do prípravy vstupuje tridsiatka hráčov, vrátane dorastencov, ...

Mládež

28.05.2024 13:00:00 Mládež

VÝSLEDKY VÍKENDOVÝCH ZÁPASOV NAŠICH MLÁDEŽNÍCKYCH KATEGÓRIÍ

FK Pohronie U19 - MŠK Žilina U19 4:3 (4:2) Góly: Kujabi 3, Mašlej  Peter Argyusi: "Nadštandardný mládežnícky zápas, kde kvalita bola ...

II. futbalová liga

17.05.2024 20:49:20 II. futbalová liga

SEZÓNU SME UZAVRELI HLADKÝM VÍŤAZSTVOM, PO VÝBORNOM VÝKONE

Slavoj Trebišov - FK Pohronie 0:3 (0:2) Góly: 8. Mazan, 14. Lovynjuk, 58. Horvát Zostavy: Slavoj Trebišov: Slávik – F. ...

II. futbalová liga

17.05.2024 15:10:14 II. futbalová liga

SEZÓNU UKONČÍME V ĎALEKOM TREBIŠOVE

Dnes naši futbalisti cestujú na východ, kde ich čaká posledný zápas sezóny na pôde Trebišova. Domácim aktuálne patrí 13. priečka ...