JAN KAMENÍK: PRÍPRAVNÉ ZÁPASY SÚ ŠANCOU MLADÝCH HRÁČOV UKAZAŤ SA

obr: JAN KAMENÍK: PRÍPRAVNÉ ZÁPASY SÚ ŠANCOU MLADÝCH HRÁČOV UKAZAŤ SA

Po približne roku a pol sa do Pohronia vracia tréner so skúsenosťami aj z českej súťaže. Počas zimnej prestávky sme oznámili zmenu na poste trénera A-tímu. Staronovým trénerom mužstva sa stal Jan Kameník, ktorý je našim fanúšikom dobre známy.

 

Počas Vášho predošlého pôsobenia v Pohroní ste boli postavený do neľahkej situácie a udržanie vo Fortunalige ste napokon zvládli. Aké sú Vaše ciele v aktuálnej sezóne?

V minulom období bol sezónny cieľ jasný – záchrana v prvej lige, čo sa nám vo finále podarilo a boli sme šťastní. Následne sme sa s klubom na istú dobu rozlúčili a momentálne prichádzam v inej situácii. Klub aktuálne pôsobí v druhej lige. Pracuje s hráčmi, ktorí sú spätí s regiónom, poprípade s mladými hráčmi, ktorí majú potenciál sa ďalej rozvíjať.

Náš cieľ je čo najlepšie vystupovať v druhej lige. To znamená, pobiť sa o čo najvyššie priečky a zastupovať dôstojnú rolu, pretože máme svoje ambície, či už ako klub, ale je samozrejmé, že aj hráči musia mať vlastné ambície. Ďalším cieľom je postupné zapracovanie a zlepšovanie prichádzajúcich hráčov. Pri mladých hráčoch je dôležité získavanie skúseností a oboznamovanie sa s „dospelým“ futbalom. Jedným z nasledovných cieľov je rozvíjanie spolupráce s mládežou, s ktorou budeme úzko pracovať. Niektorí hráči budú pravidelne zapájaní do nášho tréningového procesu a pokiaľ preukážu dostatočnú výkonnosť, môžu zasiahnuť do A-tímu. Taktiež by sme radi pritiahli ľudí na štadión, pretože futbal sa hrá pre ľudí a fanúšikov. Pre hráčov to znamená podporu, ktorú výrazne vnímajú. Verím, že v momente, kedy budeme pracovať s lokálnymi hráčmi, mladými hráčmi, ktorí prichádzajú z akadémií a vhodne doplníme tím o skúsených hráčov, akými sú napríklad Grendel, Mazan, Štrba alebo Čunta tak sa nám podarí prilákať na štadión množstvo divákov a budeme hrať pred peknou kulisou. Po mojom približne polročnom zoznámení sa s tímom je našim cieľom vybudovať stabilný káder hráčov, ktorý bude pôsobiť v ďalšej sezóne. Pravdou je, že káder prešiel relatívne veľkými zmenami a za ten rok a pol sa prestriedalo veľké množstvo hráčov. Toto by sme chceli stabilizovať a vytvoriť jadro hráčov, ktoré bude pokračovať ďalej a okolo neho sa objavia mladí hráči.

 

Nedávno ste začali so zimnou prípravou. V čom sa toto obdobie líši od súťažného?

Obdobie prípravy je špecifické svojou náročnosťou a objemom tréningov. Využívame čas, kedy sú prípravné zápasy pre nás testom a. Sú súčasťou tréningového procesu, ale nie sú prioritným cieľom, na ktorý sa sústredíme. Máme možnosť pracovať v širšom zámere – pracujeme na kondícii, taktike, ale aj na ďalších zručnostiach a aspektoch, ktoré sú pre rozvoj dôležité. Toto obdobie nám prináša možnosti sa intenzívne venovať hráčom a zápasy sú dobrým doplnkom hernej praxe a overením tréningových postupov. Do zápasov hráči nastupujú v rôznych zostavách s relatívnou únavou.

Súťažné obdobie je iné najmä v tom, že tréningový cyklus sa zameriava na vrchol týždňa, ktorým je ligový zápas.