AKO VYZERÁ KONDIČNÁ PRÍPRAVA NAŠICH FUTBALISTOV?

obr: AKO VYZERÁ KONDIČNÁ PRÍPRAVA NAŠICH FUTBALISTOV?

Kondičnú prípravu A tímu má v našom klube pod palcom Michal Polačko. Priblížil nám, ako to prebieha v našom tíme, či hráči viac behajú, alebo trénujú na ihrisku, aj či nezjedli cez Vianoce veľa šalátu a koláčov.

"Nezjedli, aj keď niektorí mali po príchode možno obavy, že sa postavia na váhu", začal s úsmevom kondičný tréner. "Prišli pripravení, čo aj ukázali testy, ktoré sme mali na tretí deň. Prešli nimi všetci, rovnako aj silovými testami a môžem konštatovať, že s ich individuálnou prípravou môžeme byť spokojní. Každý z hráčov mal domáci plán, posielali mi reporty a nevyskytli sa žiadne problémy."

Každým dňom sa blíži jarná časť sezóny a postupne sa mení aj kondičná príprava. Akým spôsobom to má nastavené Michal so svojími zverencami?

"Celkový zámer kondičnej prípravy stanovuje hlavný tréner. Niektorí tréneri preferujú skôr dlhé behy, niekto sa skôr zameriava na rozvoj kondície na ihrisku, cez futbalové veci. Tréner Guľa skôr preferuje prípravu na ihrisku. Moja úloha teda spočíva v správnom určení dĺžky jednotlivých cvičení, aké veľké má byť ihrisko a aké majú byť intervaly záťaže. Napriek tomu, že tréneri preferujú prípravu na ihrisku, čaká hráčov aj špeciálne oživenie a impulz formou bežeckého tréningu. Prvé tri týždne budeme zvyšovať objem a potom skúsime trochu zvoľniť. Uvidíme, do akej miery nám to dovolí situácia a najmä zdravotný stav hráčov."

Do moderného futbalu vstupujú aj moderné technológie, ktoré pomáhajú trénerom lepšie sledovať výkonnosť každého hráča. Využíva ich aj náš realizačný tím.

"Pracujeme s veľkou skupinou, keďže s A tímom trénujú aj mladí hráči a je veľmi dobré, že ich výkony môžeme vďaka moderným technológiám individuálne vyhodnocovať. Zaznamenávame nabehané vzdialenosti, rýchlosť v šprinte, akceleráciu, počty zabrzdení a podobne. Prvé týždne ideme hlavne do objemu tréningov, ale časom sa budeme už viac špecializovať na šprinty a špecifické veci. To, že máme informácie o každom hráčovi, nám pomáha s nimi lepšie individuálne pracovať."

Stíhajú mladí hráči držať krok so staršími spoluhráčmi?

"Prvé týždne nám ukážu ako na tom mladí hráči sú a do akej miery sa dokážu vyrovnať dospelým spoluhráčom a následne budeme riešiť aj individuálne plány. Je to úplne normálne, že mladí 17-18 roční chlapci budú potrebovať zapracovať na silových, ale aj bežeckých veciach, aby sa im dokázali vyrovnať. Máme veľmi dobrý zdroj údajov z testovania mladých hráčov, ktoré organizoval Slovenský futbalový zväz, ktorý nám poslúži na ešte lepšiu individualizáciu, najmä čo sa týka rýchlostných faktorov. Veľmi úzko spolupracujeme aj s kondičným trénerom mládeže a spoločne sa snažíme robiť veci, aby to malo význam. Aby bol celý proces ujednotený, aby hráči pri prechode z U17 do U19 a následne do mužov, vedeli čo sa deje a pracujeme na tom, aby to fungovalo lepšie, ako doteraz."


II. futbalová liga

16.02.2024 22:24:58 II. futbalová liga

GALANTU SME ZDOLALI DVOJGÓLOVÝM ROZDIELOM

FK Pohronie - FC Slovan Galanta 2:0 (1:0) Góly: Jokel, Pekár Súboj s ambicióznym treťoligistom priniesol konfrontáciu popredného tímu tretej ...

II. futbalová liga

15.02.2024 21:06:45 II. futbalová liga

V PREDPOSLEDNOM PRÍPRAVNOM ZÁPASE PRIVÍTAME GALANTU

Už zajtra nás čaká ďalší prípravný duel, v ktorom privítame o 18:00 na umelej tráve v Žiari nad Hronom futbalistov ...

II. futbalová liga

10.02.2024 15:29:53 II. futbalová liga

NASTÚPILI SME V OKLIEŠTENEJ ZOSTAVE, SEREĎ POTVRDILA CIEĽ ZABOJOVAŤ O DRUHU LIGU

FK POHRONIE : ŠKF SEREĎ 2:3 (0:1)    Góly: 77. Jokel, 83. Kupčík - 40. Vantruba, 57., 58. Michalička FK ...

II. futbalová liga

09.02.2024 18:53:34 II. futbalová liga

V ĎALŠOM PRÍPRAVNOM ZÁPASE PRIVÍTAME SEREĎ

Už zajtra čaká našich futbalistov ďalšia previerka. O 11:00 nastúpia na umelej tráve v Žiari nad Hronom proti Seredi. Po ...

II. futbalová liga

09.02.2024 14:22:11 II. futbalová liga

O POST JEDNOTKY BOJUJE MLADÝ BRANKÁR MATEJ JURIČKA

Po odchode Ivana Reháka muselo riešiť vedenie klubu aj otázku brankára. K skúsenému Igorovi Šemrincovi sa pridal 18-ročný, dvojmetrový brankár, ...

II. futbalová liga

03.02.2024 16:09:28 II. futbalová liga

O VÝHRE DUKLY ROZHODOL HETRIKOM RYMARENKO, SKÓROVAL OPÄŤ LOVYNIUK

Štvrtý tím Niké ligy potvrdil úlohu favorita a v generálke pred jarnou časťou najvyššej súťaže zvíťazil presvedčivo 5:2. MFK Dukla ...